VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Svaly anatomie: 3.část - Svaly předloktí
Anatomie | 28.07.2009 21:29:22 | redakce | zobrazeno : 8152x | komentáře : 0

Svaly předloktí se účastní pohybů v zápěstí a pohybů prstů. Ty, které začínají nad úrovní loketního kloubu (tedy na spodní části pažní kosti) slouží i jako pomocné svaly při pohybech v tomto kloubu. V zásadě se všechny tyto svaly dělí na tři skupiny: přední, zadní a boční (zevní).

Přední skupina předloketních svalů je co do počtu svalů nejpočetnější a čítá celkem čtyři podskupiny svalů uložené ve vrstvách od povrchu až ke kostem. Svaly nejpovrchnější skupiny ohýbají zápěstí směrem dopředu (dlaň k předloktí) a účastní se rotace předloktí směrem dovnitř. V hlubších vrstvách se pak Natahování rukou v zápěstínacházejí ohýbače prstů, povrchový a hluboký (šlacha ohýbače prochází podél všech drobných kloubů ruky a prstu, to znamená, že vlastně ohýbá všechny tyto klouby, přičemž rozsah ohybu je dán tedy jenom intenzitou stahu toho kterého svalu. Koncové prstové klouby tak není možné volně ohýbat bez toho, aby se alespoň částečně neohýbaly i klouby uložené blíže dlani) a prakticky celkem u předloketních kostí v jejich dolní polovině je uložen hluboký pronátor, tedy sval rovněž rotující předloktím směrem dovnitř (pohyb, jenž se latinsky nazývá pronací).

V zadní skupině
jsou svaly antagonizující funkce svalů přední skupiny, tedy svaly vyrovnávající jak zápěstí, tak všechny klouby prstů. Kromě toho spolupracují se svaly skupiny přední a boční na ohybech zápěstí do stran. Zde jsou svaly vrstveny spíše vedle sebe než nad sebou, zadní strana předloktí je proto mnohem méně masivní než strana přední, co se svalového objemu týče. Počínaje od malíkové strany extenzorem (natahovačem) zápěstí jsou směrem k palci uloženy extenzory prstů a palce, dále tzv. abduktory zápěstí a palce (svaly ohýbající zápěstí a palec do strany) a v hloubce horní třetiny předloktí je uložen m. supinatorius (supinátor), sval účastnící se rotace předloktí směrem ven (je to sval relativně malý a spíše má pomocnou funkci, doplňující mohutný m. biceps brachii, který je hlavním zevním rotátorem předloktí).
Ohýbání rukou v zápěstí
Boční skupina (na palcové straně předloktí) obsahuje tři svaly začínající na zevním výběžku pažní kosti (tyto svaly se tedy účastní i pohybů v loketním kloubu, kde slouží spíše jako svaly pomocné) a sice m. brachioradialis, táhnoucí zápěstí směrem vzad a dva menší ohýbače zápěstí uskutečňující pohyb zápěstí směrem k palcové straně předloktí.

Svaly v jednotlivých předloketních skupinách jsou štíhlé a bohatě zásobené nervy i cévami, protože vykonávají velmi jemné a přesné pohyby. Jejich šlachy jsou dlouhé, probíhající zejména v oblasti zápěstí bezprostředně pod kůží, jsou tedy poměrně náchylné k poraněním jako jsou pohmoždění nebo natržení vlivem zevních činitelů. Kromě pohybů rukou jsou tyto svaly do určité míry nezbytné i pro posilování dalších svalových skupin, protože jejich stahem se udržuje samotný úchop činky případně jiného náčiní. Od stupně jejich trénovanosti tedy do určité míry závisí i možnosti tréninku svalů paže a ramenního pletence – netrénované předloketní svaly těžkou činku jednoduše neudrží.


Autor:
MUDr. Katarína Urbanová

Foto:

www.monsterforearms.com
www.musculation.info

 

Komentáře k článku
Nick :
Nadpis :
Text :
Pět plus pět je :
Výsledek napište slovy!
Nejnovější fotografie
mt_008
Galerie : Bojové sporty
Vloženo : 28.11.2010
Heroes Gate_25
Galerie : Heroes Gate
Vloženo : 01.06.2010
Olympic Star - Lindsey Vonn
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.02.2010
Megan Fox 06
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.06.2009
Hidetada Yamagishi 03
Galerie : Kulturisti
Vloženo : 03.05.2009
Heather Mae French 03
Galerie : Fitness & Figure
Vloženo : 03.05.2009

Valid HTML 4.01 Transitional

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Massbuilder.eu ©2007, ISSN 1803-0483, Podmínky serveru
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.