VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Formule 1 - Velká cena Belgie
Ze světa sportu | 01.09.2009 21:44:30 | redakce | zobrazeno : 3991x | komentáře : 0

O tomto víkendu se jela VC Belgie, další závod MS Formule 1, který znamenal letošní první prvenství pro team Ferrari a jejich jezdce Kimiho Räikkönena.

Kvalifikace
Nečekaným vítězem kvalifikace se stal Giancarlo Fisichella ze stáje Force India. Team Force India v letošní sezóně nezískal ještě ani jeden bod. Poprvé v historii bude startovat z prvního místa. Fisichella startoval z prvního místa za svou kariéru ve Formuli 1 třikrát, tento start bude jeho čtvrtý. Z druhé pozice se ztrátou 87 tisícin sekund na Fisichellu bude startovat Jarno Trulli z Toyoty. Třetí místo zaujal team BMW (Nick Heidfeld), automobilka BMW ohlásila své ukončení ve Formuli 1 na další sezónu, díky neuspokojujícím výsledkům. Vedoucí muž průběžného pořadí mistrovství světa, Jenson Button z Brawn GP, skončil až na 14. místě. Náhradník za Massu, Luca Badoer, skončil na dvacátém místě. Lewis Hamilton z McLarenu bude startovat z místa dvanáctého.

Závod
Team Ferrari si připisuje své první prvenství v této sezóně. Kimi Räikkönen dojel na prvním místě po  osmnácté v kariéře. „Od mého posledního vítězství uplynulo už hodně času a vyhrát tady je prostě perfektní. Nebyli jsme sice dneska úplně nejrychlejší, ale všechny jsem dokázal udržet za sebou. A to na prvenství stačí," radoval se Räikkönen. Na druhé pozici skončil vítěz kvalifikace, Giancarlo Fisichella z Force India. Force India získala tak historické první body pro svůj team. Na třetí pozici skončil Sebastian Vettel z Red Bullu, startoval z osmého místa a dokázal se propracovat na třetí.

Průběh závodu
Po startu došlo ke kolizi čtyř jezdců, kde Grosjean z Renaultu zavinil nehodu. Do kolize se dostal Button, Hamilton a Alguersuari z Toro Rosso. Kolize měla za následek výjezd zpomalovacího vozu. Krátce poté, co ve čtvrtém kole zajel safety car do boxů, přišel o vedení Fisichella, který v sobotu zajistil pro team Force India premiérovou pole position v historii. Ačkoli jej Räikkönen bez potíží předjel, vzdálit se dosavadnímu outsiderovi nedokázal a prakticky po celý zbytek závodu jej měl za zády s maximálně dvousekundovým odstupem. V průběhu závodu odpadl Fernando Alonso z Renaultu, kvůli poškozenému levému kolu. Po něm brzy skončil kvůli technickým problémům i Jarno Trulli.

Trest v podobě průjezdu boxovou uličkou dostal Marc Webber za nebezpečný výjezd od mechaniků, při kterém ohrozil Nicka Heidfelda z BMW.

Badoer je zatím neúspěšným náhradníkem za zraněného Massu, který i tentokrát dojel mezi 14-ti hodnocenými jezdci jako poslední. A v zákulisí Formule 1 se začalo živě spekulovat o tom, že jej pro další závod nahradí právě Fisichella.