VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Svaly anatomie: 6.část - Svaly pánevního pletence
Anatomie | 19.05.2010 20:49:00 | redakce | zobrazeno : 10041x | komentáře : 0

Svaly pletence pánevního jsou všechny ty, které pohybují stehenní kostí spojenou s pánví kyčelním kloubem. Tyto svaly dělíme do několika skupin podle jejich lokalizace i funkce, kterou v kloubu zastávají.

První skupinu svalů tvoří rotátory kyčelního kloubu, vesměs drobnější svaly začínající v okolí kloubní jamky na pánevních kostech a upínající se k horní části stehenní kosti v bezprostřední blízkosti samotného kloubu kolem něj. Tyto svaly otáčejí (rotují) stehenní kost v podélné ose oběma směry (dovnitř a ven). Patří sem m. obturatorius internus a externus (pojmenované podle foramen obturatum – tzv. „okénko“ v kyčelní kosti, kterým oba procházejí), dále dva drobné mm. gemelli (horní a dolní) a m. piriformis, sval hruškovitý. Kromě základní rotační funkce mají tyto svaly zejména funkci stabilizační, napomáhají udržovat správné postavení hlavice kyčelní kosti v kloubní jamce na kosti pánevní.

Další skupinou svalů pánevního pletence jsou tzv. adduktory, tedy přitahovače stehna. Začínají stejně jako svaly předchozí skupiny na kostech pánve a sice na stydké kosti, odkud se postupně rozbíhají dolů k vnitřní straně stehenní kosti, na kterou se v různých úrovních upínají. Patří sem krátký, dlouhý a velký přitahovač (m. adductor longus, brevis a magnus) a dále m. gracilis (sval gracilní, kdysi nazýván i svalem panenským pro svoji funkci přitahovače stehen směrem dovnitř), který kromě již zmíněného přitahování stehenní kosti má i funkci v kloubu kolenním, protože jeho konec se upíná až na kost holenní, v tomto kloubu tedy funguje jako ohýbač a vnitřní rotátor. K adduktorům se dále řadí i m. pectineus, sval hřebenový, nazván tak pro svůj začátek na hřebenu stydké kosti, tedy poněkud výše než ostatní přitahovače, jeho funkcí je však v souladu s ostatními adduktory zejména přitahování stehna směrem dovnitř a mírná zevní rotace.

Speciální skupinou by se dal označit m. iliopsoas tvořený dvěma svaly

(m. psoas major a m. iliacus), z nichž první začíná na zevních okrajích bederních obratlů a druhý v jámě lopaty kosti kyčelní, aby se ve společném úponu připojily na výběžek (tzv. trochanter minor) stehenní kosti. Tento silný sval ohýbá stehno v kyčli směrem dopředu, čímž zahajuje a umožňuje veškerý pohyb dolní končetiny při chůzi nebo běhu. Kromě tohoto základního pohybu se při zafixovaných dolních končetinách účastní pohybu trupu při posilování břišních svalů (sklapovačky, břišáky).

Aby bylo možné stehno ohýbat směrem dopředu, je nutné ho také narovnat zpátky, což umožňuje poslední skupina svalů na zadní
straně kyčelního kloubu – svaly hýžďové. m. gluteus maximus, medius a minimus tvoří rovněž mohutný svalový komplex, který kromě protipohybu v opozici k iliopsoatickému svalu v kyčelním kloubu má nezastupitelnou funkci při udržování vzpřímeného postoje a rovnováhy. Bez těchto svalů by vzpřímený stoj vůbec nebyl možný. Největší z hýžďových svalů – m. gluteus maximus spolu s napínačem široké povázky stehna také fungují jako abduktory (odtahovače) a zevní rotátory stehna. Tyto svaly tedy do určité míry posilujeme všichni prakticky denně při běžných úkonech jako jsou stoj, chůze nebo běh. Při dlouhodobé nečinnosti (např. dlouhodobé upoutání na lůžko z důvodu nemoci) dochází k atrofii těchto svalových partií až k jejich nefunkčnosti a ty pak pouze pozvolna a postupným zatěžováním mohou znovu obnovit svoji funkci.

Autor:
MUDr. Katarína Urbanová

Foto:
en.wikipedia.org

www.wordpress.com

Komentáře k článku
Nick :
Nadpis :
Text :
Pět plus pět je :
Výsledek napište slovy!
Nejnovější fotografie
mt_008
Galerie : Bojové sporty
Vloženo : 28.11.2010
Heroes Gate_25
Galerie : Heroes Gate
Vloženo : 01.06.2010
Olympic Star - Lindsey Vonn
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.02.2010
Megan Fox 06
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.06.2009
Hidetada Yamagishi 03
Galerie : Kulturisti
Vloženo : 03.05.2009
Heather Mae French 03
Galerie : Fitness & Figure
Vloženo : 03.05.2009

Valid HTML 4.01 Transitional

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Massbuilder.eu ©2007, ISSN 1803-0483, Podmínky serveru
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.