VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Svaly anatomie: 1. část - Ramenní pletenec
Anatomie | 09.05.2009 11:15:56 | redakce | zobrazeno : 11477x | komentáře : 1

Svaly pletence ramenního jsou svaly obklopující ramenní kloub a provádějící pohyby paže. Všechny tyto svaly mají svůj začátek na osovém skeletu (lopatka, klíček) a upínají se na horní třetinu pažní kosti.

Do této skupiny patří:

A. Svaly začínající na zadní straně lopatky: nadhřebenový sval (musculus supraspinatus), podhřebenový sval (m. infraspinatus), malý oblý a velký oblý sval (m. teres minor a m. teres major). Tyto svaly se podílejí na zapažení a rotují rameno směrem zevně. Pouze velký oblý sval se na pažní kost upíná poněkud více dopředu, proto jeho stahem paže rotuje dovnitř. Nadhřebenový sval je nezbytný pro zahájení pohybu paže směrem vzhůru, tedy vzpažení. Ostatní svaly skupiny naopak spíše přitahují paži k hrudníku.

B. Svaly začínající na přední straně lopatky:
tato skupina obsahuje pouze jeden-podlopatkový sval (m. subscapularis). Podlopatkový sval rotuje paži směrem dovnitř a rovněž ji přitahuje k hrudníku.

C. Svaly začínající na lopatce a klíčku: sem patří velmi snadno identifikovatelný deltový sval (m. deltoideus). Deltový sval je nejmohutnějším svalem pletence obepínajícím ramenní kloub z třech stran. Jeho přední část proto umožňuje předpažení, zadní část pak zapažení a celý sval se podílí na pohybu paže do strany a vzhůru, tedy upažení a vzpažení. Tento pohyb je však (jak již zmíněno výše) zahajován svalem nadhřebenovým, deltový sval se do tohoto pohybu zapojuje až v pozdější pohybové fázi. Nadhřebenový sval nemá ale zdaleka takovou sílu jako sval deltový. Proto je snadnější zvedat těžká závaží při mírném náklonu do strany, kdy se paže sama vlivem gravitace dostane do mírného upažení (do úhlu cca 5°), kdy už se může zapojit do pohybu mnohem masivnější deltový sval.

Kromě základních pohybů v ramenním kloubu jako jsou upažení, vzpažení, předpažení, zapažení a rotace směrem ven i dovnitř, mají svaly ramenního pletence ještě další, velmi důležitou funkci a sice stabilizují ramenní kloub. Jejich šlachy směřující k pažní kosti a z různých stran obepínající pouzdro ramenního kloubu vytvářejí komplexní útvar nazývaný rotátorová manžeta (všechny tyto svaly kromě svalu deltového mají zejména funkci otočnou-tedy rotují pažní kost různými směry). Její funkce je nezbytná k udržení stability v ramenním kloubu a porucha kteréhokoliv ze zmiňovaných svalů (ať už porucha svalu samotného nebo porucha jeho nervového zásobení nejčastěji v důsledku úrazu) významně ovlivňuje další možnosti pohyblivosti ramene.


Autor:
MUDr. Katarína Urbanová

Foto:
almostperfectment.blogspot.com

Přečtěte si také
Komentáře k článku
Nick :
Nadpis :
Text :
Pět plus pět je :
Výsledek napište slovy!
14.06.2009 16:19:18 » super » Filip (xxx.30.64.14)
Moc hezky napsaný článek... ;)
Nejnovější fotografie
mt_008
Galerie : Bojové sporty
Vloženo : 28.11.2010
Heroes Gate_25
Galerie : Heroes Gate
Vloženo : 01.06.2010
Olympic Star - Lindsey Vonn
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.02.2010
Megan Fox 06
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.06.2009
Hidetada Yamagishi 03
Galerie : Kulturisti
Vloženo : 03.05.2009
Heather Mae French 03
Galerie : Fitness & Figure
Vloženo : 03.05.2009

Valid HTML 4.01 Transitional

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Massbuilder.eu ©2007, ISSN 1803-0483, Podmínky serveru
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.