VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Svaly anatomie: 2. část - Svaly paže
Anatomie | 14.06.2009 18:03:54 | redakce | zobrazeno : 10484x | komentáře : 0

K svalům paže patří i laikům dobře známý musculus biceps brachii a musculus triceps brachii (čili dvojhlavý a trojhlavý sval pažní), kromě těchto svalů se sem ještě řadí musculus coracobrachialis (sval hákový) a musculus brachialis (sval pažní).

Musculus coracobrachialis je malý sval začínající na hákovitém výběžku lopatky a upínající se asi v polovině pažní kosti na její vnitřní stranu poněkud vpředu. Je to jediný sval ze skupiny, který pohybuje výlučně paží a nemá žádný podíl na pohybech předloktí. Jeho základní funkcí je připažení a předpažení, vzhledem ke své poměrně malé velikosti a objemu slouží při těchto pohybech spíše jako sval pomocný.

Dvojhlavý sval pažní se takto nazývá proto, že má dvě hlavy, tedy dva začátky na různých částech lopatky. Dlouhá hlava začíná nad vrcholem kloubní jamky ramenního kloubu a její šlacha v začátcích prochází kloubním pouzdrem ramenního svalu, je proto poměrně náchylná k poraněním při úrazech tohoto kloubu. Krátká hlava začíná na hákovitém výběžku lopatky, tedy více vpředu než hlava dlouhá a je o něco masivnější co se jejího objemu týče. Obě hlavy se v horní polovině paže spojují a jsou zavzaty do společné svalové fascie, ve které pak probíhají po přední straně paže až k předloktí, kde se sval upíná na přední stranu vřetenní kosti, malá část úponu je zavzata i do povrchové fascie předloketních svalů. Co se funkce bicepsu týče, navzdory všeobecnému mínění laické veřejnosti jeho hlavní funkcí není ohýbání předloktí, ale jeho otáčení směrem ven tahem za vřetenní kost, tedy takzvaná supinace. Při supinovaném předloktí se dále sval významně podílí i na ohýbání v loketním kloubu a jako sval pomocný slouží i při předpažení. Pokud je ale předloktí v pronaci, tedy je stočeno směrem dovnitř, biceps je z funkce ohýbače prakticky vyřazen a tuto funkci v této pozici zastává sval pažní – m. brachialis. V praxi to znamená, že při tréninku ohýbačů předloktí ( nejčastěji zvedáním činek ) velmi záleží na aktuální rotaci předloktí. Při zvedání činek podhmatem se biceps poměrně výrazně zapojuje do prováděného pohybu ( i proto je provedení cviku v podhmatu jednodušší, protože se pohybu účastní oba svaly), zatímco při nadhmatu je hlavním pracujícím svalem m. brachialis ( spolu s několika dalšími pomocnými svaly, které ale již náleží ke svalům předloktí ), m. biceps je v této poloze z pohybu vyřazen.Hidetada Yamagishi

Sval pažní je tedy, jak již zmíněno výše, hlavním ohýbačem předloktí. Začíná v dolní polovině přední strany pažní kosti, probíhá uložen v hloubce pod bicepsem a upíná se na kost loketní. Průběh pažního svalu je rovnoběžný s pažní kostí a jeho úpon na loketní kost mu neumožňuje účastnit se otáčení předloktí, proto jedinou jeho funkcí je ohýbání předloktí a to bez ohledu na jeho polohu.

Posledním svalem, který je antagonistou obou předchozích, je sval trojhlavý, kterého dvě delší hlavy začínají na lopatce, třetí nejkratší začíná na zadní straně pažní kosti. V dolní třetině pažní kosti jsou pak všechny hlavy svalu zavzaty do společné fascie a jedinou mohutnou šlachou se upínají na loketní výběžek loketní kosti. Primární funkcí tohoto masivního svalu je narovnání ( extenze ) předloktí tahem za loketní kost. Tento sval má tak velkou odolnost a sílu v tahu, že při poraněních paže se spíše tahem tohoto svalu ulomí loketní výběžek a vytáhne se směrem výše k rameni než aby se přetrhnul sval samotný. Nicméně další důležitou úlohou tricepsu je zajištění stability při pohybech předloktí tím, že reguluje svým napětím rozsah a rychlost pohybů prováděných ohýbači na přední straně paže. Tento mechanismus funguje, samozřejmě, i opačným způsobem, tyto svaly se tedy navzájem antagonizují ve svých funkcích, čímž umožňují plynulý a správně směřovaný pohyb.

Autor:
MUDr. Katarína Urbanová

Foto:
www.ehow.com
Per Bernal

Přečtěte si také
Komentáře k článku
Nick :
Nadpis :
Text :
Pět plus pět je :
Výsledek napište slovy!
Nejnovější fotografie
mt_008
Galerie : Bojové sporty
Vloženo : 28.11.2010
Heroes Gate_25
Galerie : Heroes Gate
Vloženo : 01.06.2010
Olympic Star - Lindsey Vonn
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.02.2010
Megan Fox 06
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.06.2009
Hidetada Yamagishi 03
Galerie : Kulturisti
Vloženo : 03.05.2009
Heather Mae French 03
Galerie : Fitness & Figure
Vloženo : 03.05.2009

Valid HTML 4.01 Transitional

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Massbuilder.eu ©2007, ISSN 1803-0483, Podmínky serveru
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.