Doping II. - neodmyslitelná součást sportu
V minulém článku jste se dočetli o SVĚTOVÉHO ANTIDOPINGOVÉHO KODEXU a o ADV ČR ( Antidopingový výbor ČR) organizaci, která dohlíží na dodržování pravidel tohoto kodexu. Abychom se nedopustili hrubých chyb a mystifikací, byly použity přesné výrazy a definice ze stránek ADV ČR.
Takže, jak je vlastně doping definován?
Doping je definován jako jev, při němž dochází k porušení jednoho nebo více antidopingových pravidel uvedených v následujících článcích:
1. Přítomnost zakázané látky nebo jejích metabolitů nebo indikátorů v těle sportovce
(Jedná se o pravidlo bezvýhradné odpovědnosti podle kterého je proviněním kdykoliv je nalezena zakázaná látka, ať už ji sportovec použil úmyslně, neúmyslně, z nedbalosti nebo jinak zavinil její použití. Výjimkou jsou látky, pro které jsou toleranční limity výslovně kvantifikovány nebo podle zvláštních kritérií mohou být vyprodukovány endogenně.)
2. Použití nebo pokus o použití zakázané látky nebo metody
(Úspěch nebo neúspěch v použití látky nebo metody není rozhodující. Jako důkaz o použití nebo pokusu o použití může sloužit také doznání nebo svědectví třetí strany.)

3. Odmítnutí nebo nedostavení se k odběru vzorku bez náležitého důvodu po výzvě nebo jiný způsob vyhýbání se dopingové kontrole
(Jedná se o jakékoliv odmítnutí dopingové kontroly jako je např. skrývání se před dopingovým komisařem, nedostavení se k dopingové kontrole z nedbalosti nebo úmyslné vyhýbání.)
4. Porušení požadavků týkajících se dostupnosti sportovce pro kontrolu mimo soutěž včetně neposkytnutí požadované informace o pobytu a vyhýbání se testům.
(Sportovec, který je určen pro testování mimo soutěž (registr sportovců) nese odpovědnost za poskytnutí a aktualizaci informací o místě pobytu, aby ho bylo možné zastihnout pro kontrolu bez předchozího oznámení.)
5. Podvádění nebo pokus o podvádění v průběhu kterékoliv části dopingové kontroly
(Zahrnuje chování, které narušuje proces dopingové kontroly a není zahrnut v definici zakázaných metod, např.měnění kódů, falšování záznamů apod.)
6. Držení zakázaných látek a látek umožňujících zakázané metody
(Držení látek zakázaných mimo soutěž sportovcem nebo doprovodným personálem sportovce na jakémkoliv místě, pokud není prokázáno, že jde o látku pro terapeutické účely.)
7. Nelegální nakládání s jakoukoliv zakázanou látkou nebo látkou umožňující zakázané metody
(Znamená nelegální obchodování, výrobu, dovážení, vyvážení a podobné manipulace osob, které k tomu nemají oprávnění.)
8. Podávání nebo pokus o podání zakázané látky nebo aplikace metody sportovci nebo podporování, podněcování, navádění, napomáhání nebo jiná prokázaná spoluvina.
DOKAZOVÁNÍ DOPINGU
1. Důkazní břemeno
V zásadě důkazní břemeno nese vždy ten subjekt, který buď podává obvinění z porušení dopingových pravidel nebo ten, který je obviněn pokud obvinění nepřijímá nebo se dožaduje zmírnění možného dopadu tohoto obvinění. Antidopingová organizace např.musí prokázat, že k porušení antidopingového pravidla došlo a to v síle větší, než je pouhá pravděpodobnost, že k porušení došlo. Rovněž tak sportovec nebo jiná obviněná osoba musí vyvrátit domněnku prokázáním faktů nebo okolností a to na úrovni vyšší než je pouhá pravděpodobnost.
2. Metody shromažďování faktů
Fakta vztahující se k porušení antidopingového pravidla mohou být zjišťována jakýmkoliv spolehlivým způsobem včetně doznání. Např.laboratoři, která zjistí pozitivitu vzorku slouží jako důkaz získaná akreditace, pokud obviněný neprokáže, že došlo k odchylce od daných postupů. Pokud tak učiní, musí antidopingová organizace dokázat např. že odchylka neovlivnila výsledek testu.
V dalším článku Vám popíšeme, jak vlastně probíhá DK -dopingová kontrola. Díky ADV ČR budeme psát článek přímo z terénu a popisovat praktické poznatky které jsme získali po boku zkušených dopingových komisařů.
Autor:
Jiří Káš – www.rsport.cz
Hlavní zdroj:
www.antidoping.cz
Foto:
www.wissenschaft-online.de
www.pokerplayerusa.com
it.eurosport.yahoo.com