VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Doping II. - neodmyslitelná součást sportu
Antidoping | 01.04.2008 17:52:41 | redakce | zobrazeno : 4914x | komentáře : 0

V minulém článku jste se dočetli o SVĚTOVÉHO ANTIDOPINGOVÉHO KODEXU a o ADV ČR ( Antidopingový výbor ČR) organizaci, která dohlíží na dodržování pravidel tohoto kodexu. Abychom se nedopustili hrubých chyb a mystifikací, byly použity přesné výrazy a definice ze stránek ADV ČR.

Takže, jak je vlastně doping definován?

Doping je definován jako jev, při němž dochází k porušení jednoho nebo více antidopingových pravidel uvedených v následujících článcích:

1. Přítomnost zakázané látky nebo jejích metabolitů nebo indikátorů v těle sportovce
(Jedná se o pravidlo bezvýhradné odpovědnosti podle kterého je proviněním kdykoliv je nalezena zakázaná látka, ať už ji sportovec použil úmyslně, neúmyslně, z nedbalosti nebo jinak zavinil její použití. Výjimkou jsou látky, pro které jsou toleranční limity výslovně kvantifikovány nebo podle zvláštních kritérií mohou být vyprodukovány endogenně.)

2. Použití nebo pokus o použití zakázané látky nebo metody
(Úspěch nebo neúspěch v použití látky nebo metody není rozhodující. Jako důkaz o použití nebo pokusu o použití může sloužit také doznání nebo svědectví třetí strany.) 

3. Odmítnutí nebo nedostavení se k odběru vzorku bez náležitého důvodu po výzvě nebo jiný způsob vyhýbání se dopingové kontrole
(Jedná se o  jakékoliv odmítnutí dopingové kontroly jako je např. skrývání se před dopingovým komisařem, nedostavení se k dopingové kontrole z nedbalosti nebo úmyslné vyhýbání.)

4. Porušení požadavků týkajících se dostupnosti sportovce pro kontrolu mimo soutěž včetně neposkytnutí požadované informace o pobytu a vyhýbání se testům.
(Sportovec, který je určen pro testování mimo soutěž (registr sportovců) nese odpovědnost za poskytnutí a aktualizaci informací o místě pobytu, aby ho bylo možné zastihnout pro kontrolu bez předchozího oznámení.)

5. Podvádění nebo pokus o podvádění v průběhu kterékoliv části dopingové kontroly
(Zahrnuje chování, které narušuje proces dopingové kontroly a není zahrnut v definici zakázaných metod, např.měnění kódů, falšování záznamů apod.)

6. Držení zakázaných látek a látek umožňujících zakázané metody
(Držení látek zakázaných mimo soutěž sportovcem nebo doprovodným personálem sportovce na jakémkoliv místě, pokud není prokázáno, že jde o látku pro terapeutické účely.)

7. Nelegální nakládání s jakoukoliv zakázanou látkou nebo látkou umožňující zakázané metody
(Znamená nelegální obchodování, výrobu, dovážení, vyvážení a podobné manipulace osob, které k tomu nemají oprávnění.)

8. Podávání nebo pokus o podání zakázané látky nebo aplikace metody sportovci nebo podporování, podněcování, navádění, napomáhání nebo jiná prokázaná spoluvina.

DOKAZOVÁNÍ DOPINGUtest

1. Důkazní břemeno

V zásadě důkazní břemeno nese vždy ten subjekt, který buď podává obvinění z porušení dopingových pravidel nebo ten, který je obviněn pokud obvinění nepřijímá nebo se dožaduje zmírnění možného dopadu tohoto obvinění. Antidopingová organizace např.musí prokázat, že k porušení antidopingového pravidla došlo a to v síle větší, než je pouhá pravděpodobnost, že k porušení došlo. Rovněž tak sportovec nebo jiná obviněná osoba musí vyvrátit domněnku prokázáním faktů nebo okolností a to na úrovni vyšší než je pouhá pravděpodobnost.

2. Metody shromažďování faktů

Fakta vztahující se k porušení antidopingového pravidla mohou být zjišťována jakýmkoliv spolehlivým způsobem včetně doznání. Např.laboratoři, která zjistí pozitivitu vzorku slouží jako důkaz získaná akreditace, pokud obviněný neprokáže, že došlo k odchylce od daných postupů. Pokud tak učiní, musí antidopingová organizace dokázat např. že odchylka neovlivnila výsledek testu.

V dalším článku Vám popíšeme, jak vlastně probíhá DK -dopingová kontrola. Díky ADV ČR budeme psát článek přímo z terénu a popisovat praktické poznatky které jsme získali po boku zkušených dopingových komisařů.

Autor:
Jiří Káš – www.rsport.cz

Hlavní zdroj:
 www.antidoping.cz

Foto:
www.wissenschaft-online.de
www.pokerplayerusa.com
it.eurosport.yahoo.com

Komentáře k článku
Nick :
Nadpis :
Text :
Pět plus pět je :
Výsledek napište slovy!
Nejnovější fotografie
mt_008
Galerie : Bojové sporty
Vloženo : 28.11.2010
Heroes Gate_25
Galerie : Heroes Gate
Vloženo : 01.06.2010
Olympic Star - Lindsey Vonn
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.02.2010
Megan Fox 06
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.06.2009
Hidetada Yamagishi 03
Galerie : Kulturisti
Vloženo : 03.05.2009
Heather Mae French 03
Galerie : Fitness & Figure
Vloženo : 03.05.2009

Valid HTML 4.01 Transitional

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Massbuilder.eu ©2007, ISSN 1803-0483, Podmínky serveru
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.