VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Zkušenost s bikram yogou
Vaše rubrika | 16.06.2008 14:25:57 | redakce | zobrazeno : 4812x | komentáře : 0

Nedávno jsem se nechala zlákat návštěvou tolik diskutované bikram yogy. Po přečtení několika článků, kde autoři popisovali stavy blížící se pocitům těsně před smrtí, jsem to chtěla vyzkoušet na vlastní kůži.

Nešla jsem tam s velkým očekáváním, ale za to s odhodláním vyzkoušet si něco nového. Počítala jsem s tím, že po 15 minutách se má hlava a tělo rozehřejí na teplotu, při  které si dokážu představit jedinou pohybovou aktivitu a to ležení na lehátku se skleničkou v ruce. Nečekala jsem ani, že bych mohla absolvovat celé cvičení v kuse a bez odpočinku. Byla jsem smířená s tím, že cvičení možná nedokončím, ale chtěla jsem se o to alespoň pokusit.
První a asi největší rána byla, když jsem poprvé vstoupila do sálu, kde se bikram yoga cvičí. Měla jsem pocit, že upadnu. Místnost byla vytopená na 42 stupňů. I když jsem na to byla připravená, to šílené vedro mě překvapilo. Vzpamatovala jsem se asi po pěti minutách. Seděla jsem na podložce (při zemi nebylo takové horko) a snažila si představit 26 pozic a dvě dechová cvičení, která mě čekala. Přiznám se, že se mi to zdálo skoro nemožné. Bylo mi neskutečné vedro a během chvilky ze mě začaly téct potůčky potu.
Cvičení trvá 90 minut. Postupně se protahuje celé tělo, každý sval, šlacha, poctivě, od hlavy až k patě. Některé pózy jsou fyzicky náročné, složité na provedení. Obzvlášť těžké jsou balanční cviky, které vyžadují absolutní soustředění. Paralelně s tím, jak se mi tělo zahřívalo, jsem zvládala cviky, které při normální teplotě nezacvičím nebo je nedotáhnu do konce. Horko v místnosti mi za chvíli přestalo vadit, přijala jsem ho. Zjistila jsem, že ho vnímám okrajově, důležitá byla kvalita provedení cviků. Jediné, co jsem opravdu intenzivně vnímala, byl můj pot. Tělo mi neuvěřitelně klouzalo, což mi někdy bránilo v provedení cviku. Těšila jsem se na každou krátkou pauzu, abych se stihla otřít. Překvapilo mě, že jsem netrpěla žízní, pila jsem jen proto, abych doplnila tekutiny, kterých jsem vypotila opravdu litry. 
Z posilovny jsem zvyklá na zátěž, ale tento druh cvičení je úplně o něčem jiném a nedá se srovnávat. Je diametrálně odlišné. Vyžaduje soustředění a trpělivost. Já sama jsem měla největší problém s celkovým zklidněním, uvolněním a soustředěností. Ale i tak jsem se skvěle protáhla a uvolnila.
90 minut uteklo jako voda. Všechno se dá vydržet a já pootevřela dveře do úplně jiného světa. Světa soustředění, klidu, harmonie duše a těla.
Jen stále ještě nevím, zda to vyhovuje mému naturelu. Mám ráda výbušnost, dynamiku, vyčerpání…… K pravidelnému cvičení jógy se možná přikloním později, až mi ubudou síly jak fyzické, tak duševní a nenajdu rovnováhu v ničem jiném. Do té doby zajdu na jógu jen občas.

A vy, které stále ještě váháte, zda tento druh jógy vyzkoušíte, si ji určitě zajděte zacvičit. Nemáte se čeho obávat, buď vám sedne nebo ne…. 

čtenářka Zuzka

Foto:
www.jessmarmor.com
londonist.com

ynottony.com

 

Komentáře k článku
Nick :
Nadpis :
Text :
Pět plus pět je :
Výsledek napište slovy!
Nejnovější fotografie
mt_008
Galerie : Bojové sporty
Vloženo : 28.11.2010
Heroes Gate_25
Galerie : Heroes Gate
Vloženo : 01.06.2010
Olympic Star - Lindsey Vonn
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.02.2010
Megan Fox 06
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.06.2009
Hidetada Yamagishi 03
Galerie : Kulturisti
Vloženo : 03.05.2009
Heather Mae French 03
Galerie : Fitness & Figure
Vloženo : 03.05.2009

Valid HTML 4.01 Transitional

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Massbuilder.eu ©2007, ISSN 1803-0483, Podmínky serveru
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.