VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Muskuloskeletální systém - úvod
Anatomie | 04.01.2009 21:29:13 | redakce | zobrazeno : 21688x | komentáře : 1

První ze série článků o anatomii lidského těla...

Muskuloskeletálním systémem nazýváme soubor orgánů umožňující člověku pohyb (lat. lokomoci-odtuď i název lokomoční systém). V zásadě můžeme tento systém rozdělit na systém svalů, které jsou vlastním vykonavatelem pohybu a systém kostní (oporný), kam vedle kostí můžeme zařadit i klouby, vazy a šlachové burzy. Kromě základní funkce pohybové plní tento komplexní systém spoustu dalších nepostradatelných úkolů, jako je například vzpřímené držení těla, ochrana životně důležitých orgánů, zejména centrální nervové soustavy a orgánů v dutině břišní, dále tvorba tepla potřebná k udržování stálé tělesné teploty, funkce metabolická (tvorba a zásoba bílkovin) a v neposlední řadě i funkce komunikační (kontrakce mimických svalů vyjádřuje naše pocity, gestikulace je důležitou součástí mezilidské komunikace).Funkce jednotlivých součástí

Svaly jsou (jak již zmíněno výše) vykonavatelem veškerého pohybu lidského těla. Svalová tkáň je velmi pevná a pružná zárověň, její nejdůležitější a jedinečnou vlastností je však schopnost kontrakce, tedy stažení a následné relaxace, tedy uvolnění, které svalu umožňují měnit jeho délku i šíři, tedy vykonávat dynamickou práci a tak pohybovat strukturami, na které se sval pomocí šlach upíná. Těmito strukturami jsou zpravidla (ne však vždy) kosti, fungující jako páky. Tyto jsou pak volně spojeny pomocí kloubů a vazů a tak sval, který na jedné kosti začíná a na druhé se upíná jeho konec, následně umožňuje pohyb těchto dvou kostí navzájem vůči sobě v určitém rozsahu a určitém směru daném vzájemnou polohou těchto kostí, strukturou a rozsahem volnosti pohybu v kloubu (definovanými zejména tvarem stýkajících se kloubních ploch a pevností vazivových struktur obklopujících daný kloub) a samozřejmě i směrem svalových vláken daného svalu. Výsledný pohyb určité části těla je ale vždy výsledkem působení i dalších faktorů, tedy především současného působení dalších svalů, síly vyvíjené jednotlivými svaly a pevnosti či pružnosti dalších strukur jako jsou zejména šlachy a vazy.  Působení svalů pracujících současně může být jak synergické - souhlasné, to znamená, že svaly ve své činnosti spolupracují, nebo naopak antagonistické - protichůdné, kdy svaly působí proti sobě navzájem.

Pro správné vykonávání pohybu těla je kromě samotné stavby jednotlivých součástí muskuloskeletálního systému důležitá i správná pozice těchto složek v celku. Kdybychom na sebe postavili soubor všech 206 kostí tak jak tvoří lidskou kostru, tyto by se bez svalů, které je obklopují, zřítily jako domeček z karet. Je to proto, že jsou to především svaly, které jednotlivé součásti kostry stabilizují ve vzájemných polohách, čímž umožňují jejich správné fungování. Jedná se zde především o takzvané axiální (osové) svalstvo, tedy svalstvo zad a trupu, jehož prvořadou úlohou je udržovat vzpřímenou polohu těla. Toto umožňuje další důležitá vlastnost svalu a sice jeho tonus, tedy svalové napětí. Svalový tonus se tedy uplatňuje při statické práci svalu, jejíž výsledkem není viditený pohyb, ale stabilizace a udržování určité polohy buď přirozené (vzpřímený trup) nebo cílené (udržení tašky s nákupem v ruce).

Autor:
MUDr. Katarina Urbanová

Foto:

www.juanjoreverte.es

Komentáře k článku
Nick :
Nadpis :
Text :
Pět plus pět je :
Výsledek napište slovy!
10.05.2009 04:48:26 » Komentář » Bart (xxx.02.12.234)
Velmi zajímavý článek, děkuji a těším se na další ...
Nejnovější fotografie
mt_008
Galerie : Bojové sporty
Vloženo : 28.11.2010
Heroes Gate_25
Galerie : Heroes Gate
Vloženo : 01.06.2010
Olympic Star - Lindsey Vonn
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.02.2010
Megan Fox 06
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.06.2009
Hidetada Yamagishi 03
Galerie : Kulturisti
Vloženo : 03.05.2009
Heather Mae French 03
Galerie : Fitness & Figure
Vloženo : 03.05.2009

Valid HTML 4.01 Transitional

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Massbuilder.eu ©2007, ISSN 1803-0483, Podmínky serveru
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.