VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Svaly anatomie: 4.část - Hrudník a břicho
Anatomie | 18.09.2009 16:23:59 | redakce | zobrazeno : 22287x | komentáře : 0

Svaly hrudníku bychom mohli v zásadě rozdělit do dvou velkých skupin a to svaly na povrchu hrudníku, účastnící se pohybů paží a svaly uložené hlouběji, sloužící zejména jako svaly pomocné dýchací.

Nejvýraznějším svalem hrudníku je m. pectoralis major, tedy velký prsní sval. U mužů je to právě tento sval, který zodpovídá za tvar hrudníku (pokud není uložen pod výraznější vrstvou tukové tkáně), u žen je ukrytý pod prsní žlázou. Velký prsní sval začíná širokým začátkem na hrudní kosti a přilehlých Ahmad Haidaržebrech.Jeho svalové snopce se pak sbíhají směrem k pažní kosti do masivního úponu. Úponová šlacha je široká několik centimetrů a upíná se na vyvýšenině pažní kosti v její horní třetině. Z toho vyplývají i základní funkce tohoto svalu a těmi jsou přitahování paže k hrudníku, zvedání paže směrem vzhůru (pouze do její horizontální polohy, tedy do výše úponu svalu samotného) a vnitřní rotace paže. Sval se tedy významně uplatňuje při zvedání břemen ze země, stabilizační úlohu polohy paže má například při arm-wrestlingu. Poněkud hlouběji uložený probíhá pod velkým prsním svalem malý prsní sval (m. pectoralis minor). Ten má více šikmý průběh zdola od třetího až pátého žebra vzhůru směrem ke klíčku a upíná se na hákovitý výběžek lopatky. Jeho funkcí je přitahování lopatky dopředu a dolů a nebo naopak zvedání žeber, čímž se jako pomocný dýchací sval podílí na nádechovém úsilí (zvednutím žeber se objem hrudníku zvětšuje, dochází tedy k nádechu).

Svaly hrudníku uložené v hlubších vrstvách jsou svaly mezižeberní (spíše než o jasně definované jednotlivé svaly s konkrétním začátkem a úponem jde o soubory svalových vláken probíhajících šikmo zdola nahoru mezi jednotlivými žebry), mající prakticky výlučně funkci pomocnou dýchací, pomáhají tedy při rozpínání hrudníku při větší fyzické námaze nebo když je bránice (hlavní dýchací sval) z jakéhokoliv důvodu neschopna provádět dostatečné dechové exkurze.

Svaly břicha tvoří přímý břišní sval a šikmé břišní svaly. Přímý břišní sval začíná na dolním (mečovitém) výběžku hrudní kosti a probíhá přímo dolu ke kosti stydké, na kterou se upíná. Jeho primární úlohou je "přitahování" hrudníku k pánvi, v praxi tedy jde o pohyb ohýbající trup směrem dopředu. Při kontrakci tento sval tahá žebra směrem dolů, je tedy zároveň i pomocným svalem výdechovým.

Šikmé břišní svaly jsou svaly po stranách břicha začínající od žeber
Ahmad Haidar (zevní šikmý sval) a od lopaty kyčelní kosti a tříselného vazu (vnitřní šikmý sval a transverzální sval). Zevní šikmý sval probíhá od boční strany k prostředku břicha (k přímému břišnímu svalu) šikmo dolů, vnitřní šikmý sval naopak šikmo nahoru a transverzální sval má vlákna uspořádaná horizontálně. Všechny tři se tedy sbíhají k přímému břišnímu svalu, kde se jejich úpony (zde nemluvíme o šlachách ale o tzv. aponeurózách, tedy o širokých vazivových úponech) spojují a tvoří obalovou fascii přímého břišního svalu. Tyto svaly otáčejí trupem do stran v horizontální rovině a podle průběhu vláken jednotlivých svalů se pak účastní ve větší nebo menší míře úklonů trupu do stran. Kromě této funkce pohybové je velmi významná jejich úloha stabilizační - stabilizují polohu trupu ve vzpřímené poloze i při provádění nejrůznějších komplexních pohybů a v neposlední řadě udržují tyto svaly tzv. "břišní lis", tedy určitý tlak v dutině břišní, který je nezbytný pro správnou polohu a tedy i funkci nitrobřišních orgánů. Při porušení břišního lisu (ochablostí těchto svalů a s ní častou spojenou akumulací tuku v břišní oblasti) dochází k mnoha zdravotním problémům, zejména co se trávicí soustavy týče (poruchy vyprazdňování, vznik kýly a tak podobně). Břišní lis se uplatňuje i v oblasti dýchací soustavy, kde se účastní některých reflexních pohybů jako jsou kašel nebo kýchání.

Ke svalům břicha se v anatomii pak řadí ještě m. quadratus lumborum, tedy čtvercový bederní sval, uložen po stranách páteře a tvořící tak tedy zadní stěnu břišní dutiny. Sval začíná od dolních žeber a probíhá vertikálně dolů k lopatě pánevní kosti, kam se upíná. Jednostranný stah tohoto svalu uklání trup do příslušné strany, při symetrickém stahu obou svalů se trup narovná (resp. mírně zaklání vzad).

Autor:
MUDr. Katarína Urbanová

Foto:
sportsmedicine.about.com
almostperfectmen.blogspot.com




Komentáře k článku
Nick :
Nadpis :
Text :
Pět plus pět je :
Výsledek napište slovy!
Nejnovější fotografie
mt_008
Galerie : Bojové sporty
Vloženo : 28.11.2010
Heroes Gate_25
Galerie : Heroes Gate
Vloženo : 01.06.2010
Olympic Star - Lindsey Vonn
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.02.2010
Megan Fox 06
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.06.2009
Hidetada Yamagishi 03
Galerie : Kulturisti
Vloženo : 03.05.2009
Heather Mae French 03
Galerie : Fitness & Figure
Vloženo : 03.05.2009

Valid HTML 4.01 Transitional

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Massbuilder.eu ©2007, ISSN 1803-0483, Podmínky serveru
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.