VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Svaly anatomie: 5.část - Záda
Anatomie | 09.12.2009 22:32:20 | redakce | zobrazeno : 10878x | komentáře : 0

Zádové svalstvo tvoří svaly hluboké, které jsou zodpovědné za vzpřímený postoj těla při stoji nebo chůzi a udržování rovnováhy trupu i při provádění dalších pohybů včetně pohybů končetin. Povrchové zádové svaly tvoří obrysy zad a účastní se spíše pohybů v končetinových pletencích.

K nejvýraznějším zádovým svalům patří na první pohled dobře patrný trapézový sval a nejširší zádový sval. Další svaly, patřící také k povrchové skupině zádových svalů, ačkoliv uloženy poněkud hlouběji, jsou zvedač lopatky, přední pilovitý sval a do určité míry i zevní šikmý sval břišní, začínající v dolní části zad od hřebenu lopaty kyčelní kosti.svaly záda

Trapézový sval
dostal svůj název podle charakteristického kosočtvercového tvaru, jež je i u méně trénovaného jedince patrný na první pohled. Jeho svalová vlákna začínají nahoře již od záhlavní kosti, směrem dolů pak od trnů krčních a hrudních obratlů a od zádových vazů, na tyto obratle se upínajících. Tyto vlákna se sbíhají směrem k lopatce, na jejíž hřeben se převážná část z nich upíná, nejzevněji uložená vlákna se pak upínají částečně i na zevní část klíčku. Primární úlohou trapezoidu je přitahování lopatky ke střední čáře, zvedání nebo naopak stahování lopatky směrem nahoru a dolů, další funkce jsou pak stahování ramene směrem dolů a při fixovaném rameni je to zvedání trupu nebo úklony a záklon hlavy. Horní část svalu utváří charakteristickou linii šíje.

Velký plochý sval
začínající od střední čáry v dolní části páteře je nejširší sval zádový (musculus latissimus dorsi), někdy ne zcela správně označován i jako široký sval zádový. Jeho široký začátek od trnů obratlů probíhá od křížové kosti až k hrudním obratlům, kde se částečně překrývá právě se svalem trapézovým, který je uložen poněkud povrchněji. Svalová vlákna svalu se sbíhají do poměrně úzkého úponu na vnitřní straně pažní kosti. Z toho vyplývá i hlavní funkce nejširšího zádového svalu, kterou je přitahování a vnitřní rotace v ramenním kloubu. Při fixovaných ramenech je sval (zejména pokud je dostatečně trénován) zapojen do zvedání trupu, například při provádění tzv. shybů.

Zvedač lopatky
, jak již jeho název napovídá, zvedá lopatku směrem vzhůru a při fixované lopatce naopak zaklání hlavu. Z toho lze poměrně snadno odvodit, že začíná na temenní kosti a horních krčních obratlích a upíná se na horní část lopatky (sval je ve svém průběhu částečně kryt vlákny trapézového svalu). Přední pilovitý sval je uložen již poněkud více na boční straně hrudníku, začíná od oblouků horních 8 žeber, ze kterých se sbíhají svazky jeho svalových vláken směrem k vnitřní hraně lopatky. Tento sval bývá někdy také nazýván i svalem boxerským, protože jeho hlavní funkcí je posun lopatky směrem vpřed s její částečnou rotací podél zevní stěny hrudníku, což je pohyb nevyhnutný při vymrštění paže vpřed při tzv. "direktu". Sval také funguje jako pomocný nádechový sval, při fixované lopatce zvedá žebra.

Hluboké zádové svalstvo
má nepostradatelnou úlohu při držení vzpřímeného postoje těla, který je v podstatě charakteristickou črtou člověka jako druhu. Tzv. musculus erector spinae - tedy vzpřimovač páteře, což je soubor mnoha drobných svalů spojujících obratle v celém rozsahu páteře, je považován za nejsilnější a nejvíce pracující sval v celém organizmu. Celý komplex hlubokých zádových svalů udržováním vzpřímeného postoje umožňuje vlastně veškerý další pohyb uskutečňovaný v tomto postavení včetně chůze, běhu a dalších důležitých pohybů. Při nesprávném držení těla dochází k oslabení těchto svalů a následným zdravotním potížím jako jsou zejména bolesti v této oblasti a s nimi spojené poruchy hybnosti, které mohou být v současnosti řazeny mezi tzv. civilizační choroby.


Autor:
MUDr. Katarína Urbanová

Foto:
www.musculardevelopment.com
www.abs-exercise-advice.com

Komentáře k článku
Nick :
Nadpis :
Text :
Pět plus pět je :
Výsledek napište slovy!
Nejnovější fotografie
mt_008
Galerie : Bojové sporty
Vloženo : 28.11.2010
Heroes Gate_25
Galerie : Heroes Gate
Vloženo : 01.06.2010
Olympic Star - Lindsey Vonn
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.02.2010
Megan Fox 06
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.06.2009
Hidetada Yamagishi 03
Galerie : Kulturisti
Vloženo : 03.05.2009
Heather Mae French 03
Galerie : Fitness & Figure
Vloženo : 03.05.2009

Valid HTML 4.01 Transitional

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Massbuilder.eu ©2007, ISSN 1803-0483, Podmínky serveru
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.