VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Monosacharidy
Sacharidy | 03.09.2007 19:06:11 | redakce | zobrazeno : 4603x | komentáře : 0

V dnešním článku se podíváme blíže na monosacharidy. Pokusíme se Vám je přiblížit ve formě, které bude rozumět kdejaký laik, protože z referátu o chemický vzorcích byste si tolik neodnesli a akorát by Vás to zmátlo.....

Jsou to sloučeniny uhlíku, vodíku a kyslíku. Jsou základní stavební jednotkou všech sacharidů. Nelze je dále štěpit a tělo z nich získává energii ihned. I když se Vám možnost rychlé energie může zdát lákavá, tak ji až na výjimku (po náročném tréninku) nedoporučujeme. Rychlé a velké zvýšení hladiny krevního cukru totiž vede k vyššímu vzestupu inzulínu a díky tomu se většina energie uloží do tukových zásob. Následně se může dostavit pocit hladu a únavy.


Kromě rozdělení monosacharidů na aldosy a ketosy (viz. I. díl o sacharidech), je můžeme dále rozdělit na primární a sekundární monosacharidy.


Primární monosacharidy

Jsou to takové monosacharidy, které jsou přítomny jako metabolické produkty ve valné většině organismů. Patří sem kupodivu jen malý počet monosacharidů.

Jsou to:
triosy – D-glyceraldehyd a dihydroxyaceton
tetrosy – D-erythrosa
pentosy – D-ribosa, D-2-deoxyribosa a D-ribulosa
hexosy – D-glukosa (hroznový cukr) a D-fruktosa (ovocný cukr)

Tyto nejznámější hexosy tvoří součást glykolýzy (cesta odbourávání sacharidů) a jsou často základní stavební jednotkou mnohých oligosacharidů, polysacharidů a glykosidů.


Sekundární monosacharidy

Jsou to monosacharidy, které nejsou součástí základního metabolismu pro většinu organismů a jejich přítomnost tedy není pro buňku nezbytně nutná.

Jsou to:
Monosacharidy s netypickou konfigurací
Do této skupiny řadíme několik základních monosacharidů, které nejsou součástí základních metabolických drah. Jsou to zejména L-arabinosa, D-xylosa, D-manosa, D-galaktosa a D-gulosa.


Deoxymonosacharidy, O-methylované monosacharidy a acetylované sacharidy
Řadí se sem primárně matabolická D-2-deoxyribosa, ale i mnoho dalších sekundárně metabolických monosacharidů. Jsou to deoxymonosacharidy L-rhamnosa, L-fukosa a D-digitoxosa; dále O-methylovaný deoxymonosacharid D-cymarosa nebo acetylovaný monosacharid D-3-acetyldigitoxosa.

Aminomonosacharidy
Jsou to monosacharidy, které nesou místo některé z hydroxylových skupin aminoskupinu. Patří sem např. D-glukosamin a D-manosamin.


Cukry s větveným řetězcem
Některé méně typické cukry nemají základní řetězec lineární, ale mají jej větvený (př. D-kladinosa, L-mykarosa, D-apiosa, L-streptosa, D-hamamelosa)

Bližší charakteristika nejdůležitějších monosacharidů

Glukosa
Je označována jako hroznový nebo krevní cukr. Je to bílá krystalická ve vodě rozpustná látka sladké chuti. Je to významný zdroj energie pro organismy, podílí se na stavbě většiny významných oligosacharidů i polysacharidů (sacharosy, laktosy, celulosy, ..). Používá se v lékařství, k výrobě mnoha organických sloučenin a při přípravě cukrovinek. Vyskytuje se v ovoci, medu, v rostlinných šťávách a v krvi.

Fruktosa (ovocný cukr)
Fruktosa je bílá krystalická látka, nejsladší ze všech sacharidů. Její molekuly se podílejí na stavbě oligosacharidů sacharosy a polysacharidu inulinu. Používá se především jako sladidlo při onemocnění cukrovkou. Vyskytuje se společně s glukosou v medu a ovoci.

Přečtěte si také
Komentáře k článku
Nick :
Nadpis :
Text :
Pět plus pět je :
Výsledek napište slovy!
Nejnovější fotografie
mt_008
Galerie : Bojové sporty
Vloženo : 28.11.2010
Heroes Gate_25
Galerie : Heroes Gate
Vloženo : 01.06.2010
Olympic Star - Lindsey Vonn
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.02.2010
Megan Fox 06
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.06.2009
Hidetada Yamagishi 03
Galerie : Kulturisti
Vloženo : 03.05.2009
Heather Mae French 03
Galerie : Fitness & Figure
Vloženo : 03.05.2009

Valid HTML 4.01 Transitional

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Massbuilder.eu ©2007, ISSN 1803-0483, Podmínky serveru
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.