VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Fenylalanin
Bílkoviny | 03.09.2007 19:28:48 | redakce | zobrazeno : 4376x | komentáře : 0

První ze stavebních kamenů bílkovin...

Patří mezi aminokyseliny, které si tělo neumí samo vyrobit. V čistém stavu je to bílá krystalická látka. Je velmi důležitý pro tvorbu neurotransmiterů (přenašečů nervového vzruchu), tedy pro činnost nervové soustavy. Vyskytuje se ve všech organismech, zejména jako součást bílkovin. Protože si jej lidské tělo neumí samo vyrobit, musí být přijímán potravou.

Výskyt
Nejvíce fenylalaninu je obsaženo v čokoládě. Také se vyskytuje v mléce, vejcích, sýrech, ořeších, mase, rybách a semenech. Nejvíce hodnotné jsou kvasnice, tofu, parmezán a izolovaný sojový protein.
Metabolismus
V těle je fenylalanin přeměňován na fenylethylamin a hydroxylací působením enzymu fenylalanin hydroxylázy, obsaženého především v jaterních buňkách, na aminokyselinu tyrosin.

Fyziologické působení

Tyrosin slouží k tvorbě neurotransmiterů; v dřeni nadledvin a v mozku se vyrábějí katecholaminy (dopamin, adrenalin, noradranalin), ve štítné žláze tyroxin a trijodtyronin a biosyntetizuje se z něj také melanin (pigment kůže, vlasů, vousů, očí). Zbylá procenta fenylalaninu, který dospělý člověk zkonzumuje, se použije na syntézu proteinů. U dětí je tento poměr poněkud obrácený, 60% příjmu fenylalaninu jde na výstavbu proteinů a 40% se přemění na tyrosin.

Pozitivní účinky

Fenylalanin zlepšuje paměť, odolnost vůči stresu, duševní a sexuální výkonnost. Také uvolňuje hormony, které tlumí chuť k jídlu. Dá se také použít jako přirozené analgetikum (proti bolesti). Používá se jako doplněk stravy při depresích a bipolárních psychických poruchách (v kombinaci s vitaminem B6 a vitaminem D), při zánětech, roztroušené skleróze, chronické bolesti, Parkinsonově chorobě a revmatoidní artritidě.

DDD
500 – 1500 mg

Nedostatek způsobuje zmatenost, emoční agitaci, deprese, špatné paměťové funkce, změny v chování, snížený zájem o sex, či šedý zákal.

Nežádoucí účinky
Ve vyšší koncentraci může způsobovat úzkost, bolesti hlavy, zvýšení krevního tlaku.

Použití
Užívá se k výrobě voňavek a k syntéze nízkokalorického umělého peptidového sladidla aspartamu. Dále je součástí krmiv pro užitková zvířata, ochucovadlo potravin, konzervačních a antioxidačních přípravků.

Zdroje
cs.wikipedia.org
Přečtěte si také
Komentáře k článku
Nick :
Nadpis :
Text :
Pět plus pět je :
Výsledek napište slovy!
Nejnovější fotografie
mt_008
Galerie : Bojové sporty
Vloženo : 28.11.2010
Heroes Gate_25
Galerie : Heroes Gate
Vloženo : 01.06.2010
Olympic Star - Lindsey Vonn
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.02.2010
Megan Fox 06
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.06.2009
Hidetada Yamagishi 03
Galerie : Kulturisti
Vloženo : 03.05.2009
Heather Mae French 03
Galerie : Fitness & Figure
Vloženo : 03.05.2009

Valid HTML 4.01 Transitional

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Massbuilder.eu ©2007, ISSN 1803-0483, Podmínky serveru
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.