VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Dopingová kontrola
Antidoping | 19.05.2008 14:26:34 | redakce | zobrazeno : 5233x | komentáře : 0

O definici dopingu jsme se dozvěděli v minulém díle a nyní se budeme věnovat samotné dopingové kontrole v praxi. Měli jsme možnost udělat průzkum a pár zjištění přímo v terénu, takže jdeme na to.

 

Dopingový komisař pověřen ADV ČR ( antidopingovým výborem ČR) k provedení dopingové kontroly přichází na místo určené dle pověření. Má instrukce provést soutěžní či mimosoutěžní odběr pro který neplatí určitá kritéria (při mimo soutěžním odběru se nesledují-tedy nejsou zakázány látky ze skupiny S6.Stimulancia, S7.Narkotika, S8.Kanabinoidy a S9. Glukokortikosteroidy).

Prokazuje se kartičkou dopingového komisaře a pověřením k provedení dopingové kontroly.

Pořadatel akce je povinen poskytnout prostory které splňují následující parametry – měla by to být samostatná uzamykatelná místnost se stolem, židlemi a vlastním sociálním zařízením. Dopingová místnost bývá již označena nebo si ji dopingový komisař označí sám jako dopingovou místnost.

Dle určitého klíče, který je definovaný v pověření ADV ČR (bývá to náhodným losem z registračních karet i přímo na konkrétní osobu) je vybrán sportovec, zapsán do formuláře a po zápasu či odvedení daného výkonu je vyzván dopingovým komisařem k dopingové kontrole. Sportovec podepíše výzvu a má jednu hodinu od podpisu na to, se dostavit do dopingové místnosti, komisař by se měl od této chvíle pohybovat všude s ním. V případě pokračování v soutěži či tréninku je možno po dohodě s dopingovým komisařem povolit odklad (tato skutečnost je zaznamenána do protokolu výzvy k DK), po příchodu sportovce do dopingové místnosti je zaznamenán čas příchodu do formuláře, zaznamená se dle průkazu totožnosti ( většinou je to občanský průkaz, ale může být i pas či řidičský průkaz či licence). Sportovec si sebou může vzít jednu osobu jako doprovod ( i ona je zaznamenána do protokolu) Dále sportovec pod dohledem komisaře stejného pohlaví odevzdá vzorek moči v minimálním množství 75ml. Toto množství je následně rozděleno do dvou lahviček A a B ( mají speciální uzávěr, který se dá otevřít pouze odseknutím víčka speciálním nástrojem až v laboratoři). Lahvičky jsou uloženy do boxů, které jsou označené šestimístným číslem. Dále komisař otestuje na zbytku moči lakmusovým papírkem PH ( hořkost) a hustotu, pokud jeden z parametrů není odpovídající, musí odpovídat limitu WADA, je odběr opakován do té doby, dokud nesplní dané parametry. Při dopingové kontrole se vyplňuje protokol, do kterého sportovec uvádí požadované údaje např. identifikační údaje, kódy lahviček, léky, které užívá (v současném protokolu až 7 dní zpětně) a výživové doplňky.

Po ukončení dopingové kontroly sportovec projde s komisařem vypsaný formulář a následně potvrdí podpisem správnost údajů, souhlas s pravidly a může odejít.

Toto je zjednodušený obecný postup při dopingové kontrole, které jsou sepsány z našich poznatků. Máte-li zájem se dočíst více a podrobněji, tak přímo na tomto odkazu: http://www.antidoping.cz/smernice2004.htm#clanek_5

Autor:

Jiří Káš - www.rsport.cz


Foto:
copland.udel.edu
hgh-clinique.com
www.bigredshark.com

Komentáře k článku
Nick :
Nadpis :
Text :
Pět plus pět je :
Výsledek napište slovy!
Nejnovější fotografie
mt_008
Galerie : Bojové sporty
Vloženo : 28.11.2010
Heroes Gate_25
Galerie : Heroes Gate
Vloženo : 01.06.2010
Olympic Star - Lindsey Vonn
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.02.2010
Megan Fox 06
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.06.2009
Hidetada Yamagishi 03
Galerie : Kulturisti
Vloženo : 03.05.2009
Heather Mae French 03
Galerie : Fitness & Figure
Vloženo : 03.05.2009

Valid HTML 4.01 Transitional

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Massbuilder.eu ©2007, ISSN 1803-0483, Podmínky serveru
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.