VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Svaly - I.díl
Anatomie | 04.02.2009 21:13:06 | redakce | zobrazeno : 13577x | komentáře : 0

V prvním díle ze série článků o svalech se například dozvíte, jak se svaly rozdělují a pracují...

Co je to sval, základní histologické dělení
Sval je orgán umožňující pohyb vyšších živočichů včetně člověka. Podle mikroskopické stavby rozlišujeme tři typy svalů:
I. Hladká svalovina (nazývána tak proto, že svalová vl
ákna se v mikroskopu jeví jednolitě) je součástí stěny mnoha vnitřních orgánů, kde slouží jako motorická jednotka, která umožňuje měnit průsvit dutých orgánů (cévy), posunovat obsah vnitřních orgánů určeným směrem (trávicí trubice, močové ústrojí), reflexně reagovat na zevní a vnitřní podněty (vzpřímení chlupů kůže v chladném prostředí) a tak dále. Aktivitu hladkých svalových vláken nejsme schopni ovládat vůlí, je to reflexní činnost.
II. Příčně pruhovaná svalovina se v mikroskopickém obraze jeví jako střídání světlých a tmavších proužků, čemuž napovídá i název. Jedná se o svaly obklopující kostru, udržující vzpřímenou pozici a umožňující veškerý volně vykonávaný pohyb, který ovládáme vlastní vůlí a který je tedy řízen vědomou částí centrální nervové soustavy.
III. Srdeční svalovina tvoří specifickou skupinu, proto
že co do stavby připomíná sval příčně pruhovaný (s určitými odchylkami), ale není možné ji ovlivnit vůlí, srdeční sval má vlastní automatickou aktivitu, kterou udržuje po celou dobu života a nervový systém je jenom modifikátorem této aktivity (ve stresu nebo při fyzické námaze srdeční frekvence i výdej stoupají, v klidu a ve spánku zase naopak klesají).

Stavba příčně pruhovaného svalu
Základní stavební jednotkou svalu je svalové vlákno. Svalové vlákno je souborem na sebe navazujících svalových buněk, které jsou pospojovány řadou komunikačních kanálků, které jim umožňují velmi rychlé odevzdávání informací, takže se svalové vlákno vlastně chová jako jediná buňka. Základní stavební složkou svalového vlákna jsou tzv. myofibrily, tedy jakási "svalová mikrovlákna". Jejich podstatnou součástí jsou bílkoviny aktin a myozin, které jsou elementárním mikroskopickým vykonavatelem veškerého volného pohybu lidského těla. Dalšími nepostradatelnými součástmi svalového vlákna jsou pak sarkoplazmatické retikulum a mitochondrie.
Svalová vlákna se sdružují do snopečků a ty pak do větších snopců, až jejich soubor tvoří konečnou podobu svalu. Ten je pak pokrytý na povrchu takzvanou fascií, což je tenká vazivová blána, která odděluje sval od okolních svalů a umožňuje tak i jejich poměrně nezávislý pohyb vedle sebe, protože účinně snižuje napětí a tření mezi jednotlivými svaly. Ještě vyšší uspořádání pak představují svalové skupiny, kde několik svalů obalených vlastní fascií je zavzato do další společné fascie se sousedními svaly a tvoří s nimi funkční celek podílející se na komplexním pohybu určité části těla. Na začátku i konci každého svalu přechází svalová tkáň do velmi pevného kolagenního vaziva nazývaného šlacha. Pomocí této struktury, která je velmi odolná vůči tahu, ale má jenom minimální pružnost, je sval připojen ke strukturám, kterými následně může pohybovat.

Jak sval pracuje

Pohyb celého organizmu i jeho jednotlivých částí zabezpečuje základní a celkem jedinečná vlastnost svalového vlákna - takzvaná kontraktilita. Tato schopnost umožňuje svalu se stáhnout (kontrahovat) a následně uvolnit (relaxovat), čímž sval jako celek mění svoji délku a tímto zkracováním a prodlužováním následně přibližuje resp. vzdaluje od sebe struktury, na které se upíná (zpravidla kosti). Na mikroskopické úrovni se jedná o posun v postavení již zmíněných myofibril aktinu a myozinu vůči sobě navzájem. Názorně je tento posun zachycen na obrázku:


Stahem milionů svalových vláken v jediném svalu tak může dojít ke zkrácení svalu i o několik centimetrů.
Kromě kontraktility je další nepostradatelnou vlastností svalu jeho tonus - napětí. Maximálně relaxovaný sval má jenom minimální vnitřní napětí, vzhledem k malému kontaktu aktinových a myozinových vláken. Při částečném kontaktu těchto vláken pak může dojít namísto ke zkrácení svalu pouze ke zvýšení jeho napětí. Tato statická práce svalu je energeticky náročnější než práce dynamická a svaly, které ji dlouhodobě vykonávají (svaly posturální-udržující vzpřímené držení těla), jsou na ni i patřičně uzpůsobeny.

Autor:
MUDr. Katarina Urbanová


Obrázek:
wikipedia.org

Foto:

almostperfectmen.blogspot.com

Přečtěte si také
Komentáře k článku
Nick :
Nadpis :
Text :
Pět plus pět je :
Výsledek napište slovy!
Nejnovější fotografie
mt_008
Galerie : Bojové sporty
Vloženo : 28.11.2010
Heroes Gate_25
Galerie : Heroes Gate
Vloženo : 01.06.2010
Olympic Star - Lindsey Vonn
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.02.2010
Megan Fox 06
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.06.2009
Hidetada Yamagishi 03
Galerie : Kulturisti
Vloženo : 03.05.2009
Heather Mae French 03
Galerie : Fitness & Figure
Vloženo : 03.05.2009

Valid HTML 4.01 Transitional

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Massbuilder.eu ©2007, ISSN 1803-0483, Podmínky serveru
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.